Наукова школа електротехніки Харківського політехнічного інституту
Олександр Павлович Лазуренко
Лазуренко Олександр Павлович народився 23 вересня 1958 року у місті Мерефа, Харківської області. 1981 року закінчив факультет «Автоматика та приладобудування» Харківського політехнічного інституту за спеціальністю «Автоматика та телемеханіка»». Від 1981 до 1985 року працював на кафедрі «Автоматика та телемеханіка» (зараз "Автоматичне управління в технічних системах") у науково-дослідній частині інженером, молодшим науковим співробітником. Протягом 1986–1989 років навчався в аспірантурі на кафедрі «Електричні станції» Електроенергетичного факультету.
1991 року Олександр Павлович під керівництвом В. У. Кизилова захистив кандидатську дисертацію на тему «Многофункциональный измерительный преобразователь электрических параметров энергообъектов» («Багатофункціональний вимірювальний перетворювач електричних параметрів енергооб'єктів»). У науково-педагогічній кар'єрі пройшов шлях від аспіранта, асистента, доцента кафедри «Електричні станції» (1999) до професора НТУ "ХПІ" (2009). Тривалий час (2000–2017) обіймав посаду декана електроенергетичного факультету. Його діяльність на посаді декана факультету мала синергетичний ефект — об’єднання зусиль п’яти кафедр факультету з підготовки фахівців для електроенергетичної галузі України і інших країн світу та забезпечувала оптимізацію системи управління підготовкою висококваліфікованих фахівців в університеті. За його сприяння на новому рівні на факультеті розвивалися класичні спеціалізації з підготовки фахівців: «Електричні станції», «Електричні системи та мережі», «Системи управління виробництвом та розподілом електроенергії», «Електроізоляційна, кабельна та оптоволоконна техніка» та були відкриті сучасні — «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології», «Технології кібербезпеки в електроенергетиці».
Лазуренко О. П. має широке коло наукових інтересів: інформаційно-вимірювальне забезпечення задач управління та контролю в енергетиці, енергозбереження та підвищення енергоефективності в системі виробництва, передачі та розподілу електроенергії, керування попитом електроенергії на енергетичному ринку та ін. Викладає курси "Надійність та діагностика", «Основи наукових досліджень», «Науково-дослідна робота».
Науковий керівник двох кандидатів технічних наук (Черкашина Г.І., Кругол М.М.) за спеціальністю «Електричні станції, системи та мережі» та 3-х аспірантів кафедри.
У 2016 році Черкашина Галина Ігорівна, науковим керівником якої був Олександр Павлович Лазуренко, стала Лауреатом Державної премії Президента України для молодих науковців (напрямок енергетики).
Професор Олександр Павлович Лазуренко – унікальна людина! Йому притаманний як надзвичайний професіоналізм, так і чудові людські якості. Глибокі фундаментальні знання, творчий підхід до вирішення будь-якого, навіть найтривіальнішого завдання, широка ерудиція, колосальний досвід — дозволяють йому безпомилково обирати правильний вектор руху. Завжди вимогливий до себе: все, що зроблено, має бути зроблено лише на «відмінно» і мати особливу родзинку. Глибокі всебічні знання, широка поінформованість, іскрометне почуття гумору, поважне ставлення до кожної людини, незалежно від її регалій — викликають повагу.
Від 2018 року професор Лазуренко очолює кафедру «Електричні станції», яка готує спеціалістів у галузі електроенергетики ще від 1930 року. Її засновники сформували на довгі роки, принципи фундаментальної та практичної підготовки інженерів-електриків. Вчені кафедри виконують національні та міжнародні науково-дослідні проєкти, колектив чудово поєднує потенціал досвідчених і ентузіазм молодих співробітників. Кафедра була і залишається одним із головних центрів підготовки кадрів для енергетичних підприємств. В Україні немає такої електростанції чи дослідницького інституту енергетичного профілю, в яких не працювали б її випускники. Випускники працюють і у багатьох інших країнах світу.
Член галузевої експертної ради 14 «Електрична інженерія» НАЗЯВО України.
Член спеціалізованої ради при НТУ «ХПІ» К 64.050.06 з 2004р. року по 2021р.
Головний редактор загальнодержавного науково-виробничого та інформаційного журналу «Енергозбереження, енергетика, енергоаудит» (категорія В).
Член національного технічного комітету «СІГРЕ Україна» від 2015року. • ORCID iD: 0000-0002-4409-629X • Scopus ID: 57206192806 • Researcher ID: Z-5726-2019 • Google Академія